• +48 533 367 799

Narkotesty w pracy wykryją też legalne leki

Jeśli projektowane zapisy wejdą w życie w obecnym kształcie, to na ich podstawie pracodawcy mieliby możliwość uzyskania informacji, że pracownik leczy się z wykorzystaniem wymienionych w nich substancji.

Narkotesty w pracy wykryją też legalne leki

Sejm w tym tygodniu rozpatrzy poprawki Senatu do nowelizacji Kodeksu pracy. Jedna z nich zakłada możliwość sprawdzenia, czy pracownik jest trzeźwy oraz przeprowadzenia badania pod kątem obecności "środków działających podobnie do alkoholu". Chodzi m.in. o narkotyki. Obecnie taka możliwość istnieje wyłącznie w sytuacji, gdy pracownik jest wyraźnie nietrzeźwy.

Ustawa nie precyzuje, o jakie substancje chodzi – tę kwestię ma uregulować rozporządzenie do ustawy. Jak wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna", "środkami działającymi podobnie do alkoholu" mają być opioidy, kokaina, amfetamina i jej analogi, a także tetrahydrokanabinole i benzodiazepiny. Jednak każda z tych substancji może być składnikiem legalnych leków stosowanych w różnych terapiach, a co za tym idzie, mogą być wykrywane w używanych przez pracodawców narkotestach. Jeśli więc projektowane zapisy wejdą w życie w obecnym kształcie, to na ich podstawie pracodawcy mieliby możliwość uzyskania informacji, że pracownik leczy się z wykorzystaniem wymienionych w nich substancji.

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy reguluje też kwestię pracy zdalnej i hybrydowej. Zgodnie z jego założeniami praca zdalna będzie mogła być wykonywana w całości lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika po wcześniejszym uzgodnieniu z pracodawcą. W nowelizacji znalazło się też pojęcie okazjonalnej pracy zdalnej – na wniosek pracownika, chodzi o nie więcej niż 24 dni w roku, np. w sytuacji, gdy pracownik musi zająć się chorym dzieckiem. Dodatkowo pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, opiekunom osób z niepełnosprawnością oraz kobietom w ciąży, chyba że obecność na miejscu jest konieczna ze względu na rodzaj stanowiska.

Czytaj także: Przepis o pracy zdalnej wymaga zdaniem związkowców poprawek

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka