• +48 533 367 799

Zakaz dopuszczania do pracy nietrzeźwych pracowników. Jak prowadzić kontrole?

Pracodawca może przeprowadzić kontrolę trzeźwości w miejscu pracy pracownika przy użyciu alkomatu.

Zakaz dopuszczania do pracy nietrzeźwych pracowników. Jak prowadzić kontrole?

Nowelizacja Kodeksu pracy, która weszła w życie 21 lutego, daje firmom możliwość kontroli trzeźwości swoich pracowników. Pracodawca może sprawdzić, czy są oni pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Wprowadzono bowiem zakaz dopuszczania do pracy pracowników nietrzeźwych. Dotyczy to zarówno podejrzenia obecności alkoholu we krwi, jak i innych substancji odurzających.

Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, jeśli przepisy wewnątrz zakładu pracy przewidują prewencyjną kontrolę trzeźwości pracowników, pracodawcy będą mieli taką możliwość. W pozostałych przypadkach kontrolę może przeprowadzić policja. Jak podkreślała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, zmiany te mają zagwarantować bezpieczeństwo wszystkim pracownikom. Podkreśliła, że takie przepisy były oczekiwane przez pracodawców.

Nietrzeźwość pracownika będzie mogła zostać zweryfikowana na kilka sposobów. Gdy zajdzie uzasadnione podejrzenie, że pracownik jest pod wpływem alkoholu lub pił go w trakcie pracy, takie badanie może przeprowadzić policja. Jednak w przypadkach określonych w przepisach wewnątrzzakładowych pracodawca będzie mógł samodzielnie przeprowadzić kontrolę trzeźwości, również wtedy, gdy zachowanie pracownika nie sugeruje, że jest pod wpływem alkoholu.

Pracodawca może wprowadzić kontrolę trzeźwości w miejscu pracy, jeśli jest to niezbędne do ochrony życia, zdrowia lub mienia. Przeprowadzana kontrola trzeźwości nie może jednak naruszać godności oraz dóbr pracownika. W sytuacji, gdy kontrola wykaże obecność alkoholu w organizmie, wówczas pracodawca nie dopuści go do wykonywania obowiązków w miejscu pracy. Podczas niedopuszczenia pracownika do pracy ma on usprawiedliwioną nieobecność w pracy, zatem zachowuje prawo do wynagrodzenia. Pracodawca może go jednak go pozbawić. Pracodawca będzie mógł też nałożyć na niego karę porządkową jak upomnienie, naganę lub karę pieniężną. Będzie mógł również rozwiązać z nim stosunek pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika, czyli zwolnić go dyscyplinarnie. To samo dotyczy osób, które będą pod wpływem innych środków odurzających.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku pracowników wykonujących pracę zdalną. Nie spełniają oni przesłanek objęcia kontrolą, którą można przeprowadzić tylko wtedy, gdy jest niezbędna, aby zapewnić ochronę życia i zdrowia pracowników. Wykonanie pracy zdalnej nie wiąże się z wysokim ryzykiem dla zdrowia. Jeśli jednak pracodawca będzie miał przesłanki, aby sprawdzać stan pracownika, może objąć kontrolą wybrane osoby.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka