• +48 533 367 799

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Chorują także pracownicy

W 2023 r. lekarze w całej Polsce ponad 1,4 mln zwolnień lekarskich na 23,8 mln dni absencji chorobowej z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania.

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Chorują także pracownicy

23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją – święto ustanowione przez Ministerstwo Zdrowia w 2001 r., którego celem jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia. W Polsce choruje już 1,2 mln osób.

Dla wielu ludzi depresja nadal jest oznaką słabości, tematem wstydliwym i dlatego zamiatanym pod dywan, jednak w rzeczywistości jest to schorzenie, które można porównać do innych chorób takich jak grypa, Alzheimer, cukrzyca czy padaczka. Posiada swoje określone definicje, kryteria diagnozy i metody leczenia. Pomimo tego, że objawy depresji czasem nie są widoczne na pierwszy rzut oka, nie czyni jej to mniej ważną od innych dolegliwości. Dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, niezależnie od wieku czy statusu materialnego.

Depresja może mieć jedną, wyraźną przyczynę – np. pojawia się po utracie bliskiej osoby, ale może także być kombinacją genów, predyspozycji i środowiska, w jakim ktoś dorastał. Według obowiązującej w Europie klasyfikacji ICD-10 do podstawowych klinicznych objawów pierwszego epizodu depresyjnego należą: obniżenie nastroju, utrata zainteresowania rzeczami, które wcześniej sprawiały radość (anhedonia), brak energii i osłabienie. Każdy przypadek jest inny, dlatego też choroba może przebiegać inaczej.

W 2023 r. lekarze w całej Polsce wystawiliponad 1,4 mln zwolnień lekarskich na 23,8 mln dni absencji chorobowej z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania – to o ok. 100 tys. więcej niż rok wcześniej. Prawie 2/3 pracowników zauważyło pogorszenie kondycji psychicznej na przestrzeni ostatnich trzech lat. Co piąty aktywny zawodowo Polak korzystał ze wsparcia psychologicznego w ciągu ostatniego roku, a 62% z nich deklaruje potrzebę zapewnienia takiej możliwości przez pracodawców. Wynika tak z zeszłorocznego raportu Wellbee „Kondycja psychiczna polskich pracowników”. Z kolei publikacja pt. „Dobrostan psychiczny w pracy” Nationale-Nederlanden pokazała, że co trzeci pracownik chciałby zmienić miejsce zatrudnienia ze względu na złą atmosferę, nadmierny stres i nacisk pracodawców na osiągnięcia zawodowe. Takie sytuacje sprzyjają zaburzeniom psychicznym i przekłada na niską efektywność pracy. Prawie 3/4 badanych uważa, że pogarsza się ich zdrowie psychiczne i zwiększa niedostępność specjalistów w tej dziedzinie. Choć pracodawcy coraz częściej poszukują rozwiązań poprawiających dobrobyt w ich firmie, to 65% Polaków nie czuje, aby kadra zarządzająca starała się zadbać o ich dobre samopoczucie.

Aby zdiagnozować depresję, można umówić się na bezpłatną wizytę w ramach NFZ. Lekarz psychiatra będzie w stanie ocenić powagę sytuacji i zlecić odpowiednią terapię. – Jeśli masz myśli samobójcze i planujesz zrobić sobie krzywdę lub obserwujesz to u innej osoby, wezwij pogotowie (numer alarmowy 112 lub 999). Wezwanie karetki do osoby, której życie jest realnie zagrożone z powodu zaburzeń lub choroby psychicznej, nie różni się niczym od innych sytuacji, w których zwracamy się o pomoc do pogotowia ratunkowego – apelują specjaliści.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka