• +48 533 367 799

Ponad połowa pracowników myśli o zmianie zawodu

Najczęściej powodem jest wysoki poziom stresu w aktualnej firmie lub praca niezgodna z zainteresowaniami.

Ponad połowa pracowników myśli o zmianie zawodu

Ponad połowa pracowników myśli nad zmianą branży lub specjalizacji zawodowej, a 2/5 nie wyklucza emigracji w celach zarobkowych. Część Polaków szuka nowej pracy podczas wyjazdów na urlop i na spotkaniach towarzyskich.

51,4% pytanych Polaków rozważa aktualnie zmianę branży lub specjalizacji zawodowej, a 7 na 10 respondentów, szukając pracy, przeglądają ogłoszenia w wielu różnych branżach – wynika z badania Pracuj.pl. Największy odsetek przeglądających ogłoszenia z różnych sektorów stanowią osoby w wieku 45-54 lata (76%) i 55-65 lat (74%). Wśród najmłodszych pracowników, w wieku 18-24 lata, ten odsetek wynosi 70%, a najniższy jest w grupie wiekowej 25-34 lata, gdzie sięga 67%.

Co jest powodem takich planów? 25,9% respondentów myśli się nad zmianą branży lub specjalizacji z powodu wysokiego poziom stresu w aktualnej firmie, a 25,5% deklaruje, że ich praca nie jest zgodna z ich zainteresowaniami.

Alina Michałek, ekspertka ds. rekrutacji w Pracuj.pl, zwraca uwagę, że aż 1/4 osób, które są obecnie w trakcie poszukiwań nowego miejsca pracy, podjęło ten krok właśnie z uwagi na zamiar zmiany branży lub zawodu. – To znaczący odsetek, który pokazuje, jak dynamicznie zmienia się rynek pracy – wskazuje. W jej ocenie taka zmiana może wynikać z wielu czynników. – Część badanych deklaruje, że nie chcą zmieniać pracy, ponieważ są zainteresowani dalszym rozwojem w swojej branży lub zawodzie – takie deklaracje składa 21% respondentów badania. Są również oczywiście pobudki ekonomiczne, dla których pracy poszukuje połowa badanych – wymienia ekspertka. Zwraca też uwagę na rozwój nowych technologii i automatyzację procesów pracy, przez które część zawodów staje się mniej perspektywiczne, podczas gdy inne zyskują na znaczeniu. – Pracownicy, chcąc zapewnić sobie stabilność zawodową i rozwój, decydują się na przekwalifikowanie i zdobywanie nowych kompetencji, które są bardziej pożądane na rynku – tłumaczy Alina Michałek.

1/3 badanych pracowała kiedyś w innych krajach niż Polska. Obecnie 39% deklaruje gotowość do wyjazdu za granicę, a wśród najmłodszych ten odsetek wynosi 51%. – Mówiąc o wyjazdach do pracy za granicą, warto zwrócić uwagę na to, jak to zjawisko ewoluowało przez lata. W przeszłości Polacy często wyjeżdżali za granicę jako pracownicy niewykwalifikowani, podejmując się często prac fizycznych. Dziś sytuacja wygląda już nieco inaczej. Współcześni polscy emigranci to w dużej mierze wykwalifikowani specjaliści, którzy są cenieni na międzynarodowych rynkach pracy – zwraca uwagę Kalina Walento-Furmańska, ekspertka ds. rekrutacji w Pracuj.pl.

A gdzie szukamy nowej pracy? 69% pytanych korzysta portali z ofertami pracy, 45% z aplikacji mobilnych, a 42% ze stron internetowych pracodawców. Media społecznościowe są wykorzystywane przez 34%, a 28$ przekazuje swoje CV znajomym, licząc na polecenie. 25% badanych bierze udział w rekrutacjach wewnętrznych, 24% zwraca się do agencji, a 18% korzysta z programów poleceń pracowniczych, licząc na rekomendacje od znajomych. Co piąty Polak na szukanie pracy wykorzystuje wolny czas podczas wakacji lub wyjazdów na urlop, a 15% robi to nawet na spotkaniach towarzyskich.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka