• +48 533 367 799

Połowa Polaków zmaga się z fobiami i lękami w pracy

47% osób odrzuciłoby ofertę wymarzonej pracy, gdyby wiązała się ona ze zmierzeniem się ze swoim największym lękiem.

Połowa Polaków zmaga się z fobiami i lękami w pracy

Prawie połowa Polaków zmaga się z lękami, które dotyczą ich życia zawodowego. Najczęstsza fobia związana jest z przemawianiem publicznym, a najczęstszy odczuwany lęk w pracy to ten przed wpadką lub popełnieniem błędu.

Z jakimi fobiami i lękami mierzą się na co dzień w życiu zawodowym pokazało badanie badanie „Strach się bać — nasze lęki i fobie w pracy” serwisu InterviewMe.pl. 47% respondentów przyznało się do fobii lub lęku związanego z pracą, a większości osób taki stan utrudnia wykonywanie obowiązków. Co trzecia osoba ma trudność z dokończeniem jakiegoś projektu i przyznaje, że ogólnie źle radzi sobie w pracy. Ponadto 47% osób odrzuciłoby ofertę wymarzonej pracy, gdyby wiązała się ona ze zmierzeniem się ze swoim największym lękiem.

Najwięcej, bo 63% pytanych Polaków, zmaga się w pracy z fobią związaną z przemawianiem publicznym. Kolejne są: tłum (37%), rozmowa przez telefon (30%), miejsca publiczne (24%) oraz zamknięta lub otwarta przestrzeń (16%). Jeśli chodzi o największe obawy, to 61% pracowników boi się wpadki lub popełnienia błędu. 40% obawia się obciążenia pracą, 39% bycia nielubianym przez współpracowników lub szefa, 35% zwolnienia, 34% brania odpowiedzialności, a 31% – podejmowania decyzji.

– Polacy chyba nie są do końca szczęśliwymi pracownikami, skoro tak wielu osobom własny potencjał ograniczają lęki i fobie. I chociaż zaburzenia lękowe dotykają dziś wielu osób – żeby nie powiedzieć, że są powszechne – to warto zastanowić się nad tym, dlaczego aż 30% ankietowanych boi się rozmowy przez telefon, 39% szefa, a 61% popełnienia błędu, co przecież jest rzeczą ludzką, również w pracy – wskazuje Marta Rojewska, autorka badania.

64% osób odczuwających w pracy lęki lub mających fobie nie mówi o nich współpracownikom, a tylko 12% czuje, że może swobodnie rozmawiać na ten temat ze znajomymi z pracy. Jednocześnie 76% uważa, że problemy ze zdrowiem psychicznym powinny być traktowane w pracy z taką samą powagą, jak problemy ze zdrowiem fizycznym. – Badanie wskazuje na ciekawy aspekt: pomimo, że wielu ludzi oddziela życie zawodowe od prywatnego, to jednak w pracy nie sposób uciec od swoich ograniczeń, lęków czy obaw. Drugą interesującą kwestią jest fakt, że wielu Polaków nie czuje się pewnie w pracy. Zaskakuje to, że tak bardzo boimy się wpadki, obciążenia obowiązkami czy szefa. Zwróćmy również uwagę, jak trudno jest nam przyznać się komuś z pracy do zaburzeń lękowych – zauważa Wojciech Martyński, ekspert kariery w InterviewMe.

Z badania wynika również, że 40% osób, które zmagają się z lękami i fobiami, konsultuje swój stan z profesjonalistą, a 33% dostaje w pracy wystarczające wsparcie. 70% respondentów chce, by pracownikom z lękami i fobiami zagwarantować więcej wsparcia, a 59% pytanych oczekuje od pracodawcy, że wśród benefitów pracowniczych zapewni terapię lęków i fobii. 3/4 pracowników uważa, że lęki i fobie w pracy to nie jest coś, czego trzeba się wstydzić.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka